Wczytuję dane...
Bielizna termoaktywna damska

Bielizna termiczna i termoaktywna to dwa pojęcia, które często są ze sobą mylone. Ta pierwsza to propozycja przede wszystkim dla "ciepłolubów", wykonana z materiałów gwarantujących bardzo wysoki poziom izolacji termicznej. Bardzo dobrze chroni przed zaziębieniem, jednak ze względu na ograniczoną wentylację nie jest polecana do uprawiania sportów na świeżym powietrzu. Do tego celu przeznaczony jest ten drugi typ bielizny, który zamiast ogrzewać pomaga utrzymać ciepło produkowane przez organizm, zapewniając przy tym odprowadzanie wilgoci. Dzięki temu jest bardzo dobrą propozycją dla osób uprawiających sport, pozwalającą na komfortowe i wygodne uprawianie sportu o każdej porze roku.

Teraz, gdy nakreśliliśmy już różnicę między bielizną termiczną a termoaktywną, chętnie wyjaśnimy, czym kierować się przy kupnie obu typów produktów. Warto mieć w garderobie oba z nich, ponieważ zapewniają komfort w różnych sytuacjach.

Bielizna termiczna

Dobierając bieliznę termiczną, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj wykorzystywanego materiału. Najlepsze modele są z reguły wykonane z takich materiałów jak bawełna, wełna lub merino. Są to materiały przyjemnie "dogrzewające" i miłe w dotyku. Doskonale sprawdzą się w bardzo niskich temperaturach - trzeba tylko pamiętać, by nie zakładać tego typu bielizny, gdy planujemy intensywną aktywność fizyczną. Jeżeli bowiem nadmiernie się w niej spocimy, straci swoje właściwości termiczne przez wilgoć.

Bielizna termoaktywna

Podobnie jak w przypadku bielizny termicznej, najważniejszym aspektem bielizny termoaktywnej jest wykorzystany w jej produkcji materiał. Większość z dostępnych na rynku modeli wykonana jest z tkanin sztucznych, takich jak poliester, poliamid i elastan. Może wydawać się to zaskakujące, ponieważ za o wiele bardziej "oddychające" uważa się tkaniny naturalne. Jednak w przypadku bielizny termoaktywnej jest nieco inaczej. Sztuczne materiały wykorzystywane są w niej bowiem w sposób, który dostarcza doskonałej termoizolacji przy zachowaniu dobrej wentylacji. Przede wszystkim zaś są bardzo elastyczne i przez to idealnie dopasowują się do ciała. Z tego powodu bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru, gdyż za mały model będzie uciążliwie uciskał.

Warto zwrócić uwagę, iż na rynku dostępne są modele bielizny termoaktywnej przeznaczone do wykorzystywania podczas aktywności fizycznej w różnych okresach. Mamy zatem:

- bieliznę na okres przejściowy wiosna/jesień - zazwyczaj wykorzystuje się w jej produkcji zapewniający oddychalność poliester oraz poliamid, dzięki któremu bielizna jest ciepła,
- przeznaczoną do wykorzystywania w okresie zimowym bieliznę ciepłą - wykorzystuje się w niej zwykle polipropylen, który zapewnia nieco większą izolację cieplną, jednak w dalszym ciągu bardzo dobrze odprowadza wilgoć,
- bieliznę bardzo ciepłą - tutaj wyjątkowo wygrywa materiał naturalny, jakim jest wełna merino; tego typu bielizna jest nieco mniej przewiewna, natomiast dostarcza najlepszej izolacji cieplnej i potrafi grzać nawet, gdy jest wilgotna. Sprawdzi się przede wszystkim podczas lekkiego wysiłku na mrozie - na krótki jogging w styczniowy poranek będzie w sam raz!

Jak widać, producenci bielizny termoaktywnej zadbali o stworzenie bielizny termoaktywnej zarówno na cieplejsze, jak i zimniejsze pory roku. Naprawdę warto się nią zainteresować, jeżeli aktywne spędzanie wolnego czasu jest bardzo ważną częścią naszego życia!