Wczytuję dane...
Rozmiary bielizny ciążowej

Ciąża jest dla kobiety czasem, w trakcie którego postawiona jest przed koniecznością zaadoptowania się do poważnych zmian we własnym ciele. Dużo uwagi poświęca się zatem doborowi ubrań do noszenia w trakcie ciąży, ale co z bielizną? Ta jest przecież co najmniej równie ważna, ponieważ przy szybko rosnących piersiach niewygodny stanik może stać się przyczyną komplikacji takich jak rozstępy czy zaburzenia kręgosłupa, zaś źle dobrane majtki nadmiernie podkreślają powiększony rozmiar bioder i pośladków. Dlatego też dla oczekujących Pań przygotowaliśmy poradnik, który pomoże im dobrać bieliznę ciążową odpowiednią dla siebie.

Zaczynamy od biustonosza, którego dobór wymaga wykonania dwóch pomiarów – obwodu pod biustem oraz w biuście. Najpierw zatem chwytamy miarkę krawiecką i mierzymy się pod biustem, lekko ściskając skórę i pamiętając by miarka była idealnie pozioma. Odejmując kilka centymetrów od uzyskanego pomiaru, określamy obwód biustonosza (generalnie im większy obwód w biuście, tym więcej centymetrów należy odjąć). W rozmiarówkach biustonoszy obwód stanika określany jest generalnie wielokrotnością liczby pięć.

Następnie przechodzimy do pomiaru obwodu w biuście. Tutaj mierzymy na wysokości brodawek, nie ściskając nadmiernie, stojąc w lekko pochylonej pozycji. Gdy od obwodu biustu odejmiemy obwód pod biustem, wyniku będziemy mogli użyć do określenia rozmiaru miseczki. Rozmiary miseczek określa się literkami.

To podstawy pomiarów biustu, jednak oczywiście w przypadku kobiet w ciąży kwestia potrafi być nieco bardziej złożona. Bardzo ważny jest także na przykład dobór odpowiednich ramiączek! Jeżeli będą za krótkie, biust będzie nadmiernie podciągnięty, zaś jeśli będą za długie, piersi będą nadmiernie zwisały.

Oczywiście kobiety w ciąży muszą wziąć pod uwagę fakt, że ich piersi będą bardzo szybko rosnąć. Czy znaczy to, że trzeba regularnie kupować nowe biustonosze? Niekoniecznie, ponieważ problem ten może rozwiązać przedłużka, najlepiej taka z kilkoma haftami. Może jednak zajść sytuacja, gdy biust powiększy się na tyle, iż kupno nowego biustonosza stanie się jedyną opcją. Wtedy trzeba będzie cały proces pomiarów i dopasowania zacząć od nowa. Nie jest polecane zaś kupowanie staników „na zapas”, ponieważ zmiany rozmiaru biustu w trakcie ciąży są tak naprawdę niemożliwe do przewidzenia.

Wspominaliśmy już o tym, jak ważne jest odpowiednie dobranie stanika, jednak majtki wcale nie są mniej istotne! Same pomiary są w ich przypadku o wiele mniej skomplikowane – wystarczy zmierzyć obwód bioder i talii. Biodra mierzymy w najszerszym miejscu pupy, talię zaś w najcieńszym miejscu. Raczej nie uda się uniknąć wykonywania tych pomiarów kilka razy w ciągu ciąży, ponieważ w przypadku majtek nie ma możliwości manipulowania rozmiarem.

Oprócz rozmiaru majtek, bardzo istotny jest ich krój, który nie powinien być zbyt obcisły, by nie obcierać miejsc intymnych. Dlatego też popularną propozycją wśród kobiet ciąży są klasyczne figi trzymające się na gumce pod brzuchem. Bardzo lubiane są także majtki z wysokim stanem, które zaciągnięte na brzuch chronią przed chłodem i ułatwiają podtrzymanie ciężaru rosnącego brzucha.