Wczytuję dane...
Rozmiary staników

Jak wiele kobiet na co dzień męczy się w źle dopasowanych stanikach? By uniknąć takiej sytuacji, trzeba będzie dokonać odpowiednich pomiarów.. Mogą sprawić nieco kłopotu, dlatego jeżeli planujemy samodzielny dobór rozmiaru stanika, warto zapoznać się z poradami zawartymi w tym artykule. Dzięki nim będziesz mogła wybrać w naszej ofercie stanik, który da Ci wymarzony wygląd i samopoczucie!

Dobór stanika należy rozpocząć od dokonania pomiarów obwodu pod biustem i piersi na wysokości brodawek. Pomiary zaczynamy od tego pierwszego – w ten sposób określimy obwód biustonosza. Robimy to z użyciem miarki krawieckiej (lub innej taśmy z podziałką centymetrową), bez biustonosza, w pozycji wyprostowanej, lekko ściskając się miarką. Aby pomiar był prawidłowy, ważne jest także by ułożona bezpośrednio pod piersiami taśma znajdowała się na tym samym poziomie z przodu i z tyłu. Aby określić swój rozmiar pod biustem, należy od uzyskanego wyniku odjąć kilka centymetrów, a uzyskany wynik zaokrąglić w dół do wielokrotności piątki. Wynika to z tego, iż w przeciwieństwie do miarki, stanik jest rozciągliwy.

Następnie przechodzimy do pomiaru piersi na wysokości brodawek, dzięki czemu określimy rozmiar miseczek Jest to proces pod wieloma względami podobny do poprzedniego. Podobnie zatem używamy miarki krawieckiej i staramy się lekko docisnąć piersi, choć oczywiście bez przesady (jeżeli zaczyna boleć, znaczy to że ściskamy za mocno). Różnica polega na tym, że tym razem pomiaru dokonujemy w lekkim pochyleniu, a odczytanego wyniku zaniżamy ani nie zawyżamy.

Mamy już zatem zmierzony obwód pod biustem oraz w jego najbardziej wysuniętym punkcie – co dalej? Otóż teraz by określić rozmiar miseczki, od obwodu w biuście odejmujemy obwód pod biustem. Wynik tego obliczenia pozwoli nam określić, do której z „literek” klasyfikuje się nasz biust:

  • 12 - 14 cm - miseczka A,

  • 14-16 cm - miseczka B,

  • 16-18 cm - miseczka C,

  • 18-20 cm - miseczka D.

Jeżeli zrozumiemy różnicę między parametrami obwodu stanika i rozmiaru miseczki, czytanie tabel rozmiarów stanie się bardzo proste. Skoro obwód określa się liczbowo, zaś miseczkę literką, to biustonosz oznaczony jako 75F to miseczka F i obwód 75 cm. Ta wiedza stanowi punkt wyjścia dla poszukiwania idealnego biustonosza, jednak zdecydowanie nie załatwia całej sprawy!

Już sam fakt, iż podawane przez producentów obwody staników są z zasady wielokrotnościami liczby pięć (75, 80, 85 itd.), a powyżej polecaliśmy odjęcie kilku centymetrów od otrzymanego pomiaru obwodu pod biustem sprawia, iż zarówno nasze pomiary, jak i rozmiarówkę powinno traktować się raczej jako istotne wskazówki. Warto zatem zapoznać się z kilkoma dodatkowymi wskazówkami, które ułatwią dopasowanie stanika.

Tak naprawdę dopiero po przymierzeniu stanika będziemy mogły stwierdzić, czy rzeczywiście jest dla nas odpowiedni. Czasami jednak pierwsze wrażenia są nieco mylne! Istotne jest bowiem na przykład, żeby stanik prawidłowo założyć – dopiero wtedy będziemy mogły być pewne, czy rzeczywiście nam pasuje. Jeżeli na przykład stwierdzimy, iż rozmiar miseczek nam nie odpowiada, powinnyśmy sprawdzić, czy obwód pod biustem nie jest zbyt luźny oraz w razie potrzeby skrócić ramiączka oraz wygarnąć piersi do miseczek. W ten sposób bardzo często można łatwo rozwiązać problem pozornie niepasujących miseczek.

Jak zatem widać, kwestia doboru właściwego biustonosza kryje w sobie cały szereg niuansów. Jednocześnie istnieje kilka relatywnie prostych zasad, kierując się którymi możemy znaleźć stanik, w którym poczujemy się komfortowo. Zachęcamy zatem do poszukiwań – oferta naszego sklepu daje pod tym względem naprawdę sporo możliwości!